Máte již svůj účet?

Přidat

Jan Čižmář

Klasická kytara a staré nástrojePříbuzné nástroje drnkací
SólistéPublicistéJiné osobnosti
Jan Čižmář

Jan Čižmář – loutna, theorba, barokní kytara

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Se soubory jako např. Royal Concertebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment (OAE), 18th century orchestra, Ensemble Baroque de Limoges, Collegium 1704, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Capella Cracoviensis, Arte dei Suonatori, Wrocławska Orkiestra Barokowa (WOB), Ensemble Elyma, Nederlands Blazers Ensemble, La Sfera Armoniosa, Vox Luminis či Florilegium a pod dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet-Séguin, Václav Luks, Christoph Coin, Gabriel Garrido, Ed Spanjaard, Paul Goodwin, Christina Pluhar, Rachel Podger, Ashley Solomon, Ralf Sochaczewsky či Jan Tomasz Adamus vystupuje pravidelně na koncertech a v operních produkcích v Evropě, Asii a USA. V nedávné době účinkoval m.j. v produkci Dido and Aeneas v londýnské Covent Garden, v produkci Rinaldo pražského Národního Divadla, či v přímém TV přenosu novoročního galakoncertu z amsterdamského Concertgebouw. Vystupuje také jako sólista s barokním a renesančním repertoárem či v různých komornějších seskupeních a na svém kontě má řadu studiových i live nahrávek na CD a DVD, pro TV či pro rozhlas.

Po ukončení studia hry na kytaru (Vladislav Bláha) a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat klasickou kytaru (Carlos Bonell) na Royal College of Music. Tam se také intenzivněji začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu historických loutnových nástrojů pokračoval v Holandsku na Královské konzervatoři v Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross a Christina Pluhar. Mimo to absolvoval mistrovské kurzy u Hopkinsona Smithe, Yasonuriho Immamury a Evangeliny Mascardi. Svá studia ukončil získáním titulu MA (Master of Music) s vyznamenáním poroty za originální a osobitý výzkum a jeho uvedení do života.

V minulosti vystupoval především jako klasický kytarista, nicméně má za sebou i bohatou praxi v jiných žánrech včetně jazzu, populární hudby a muzikálu. Jako rockový kytarista se zúčastnil evropského koncertního turné muzikálu Jesus Christ Superstar (Times Square production, New York) a mezi jeho další zkušenosti z divadelních pódií patří také španělské turné hry Elisabeth I: El ultimo baile s pověstnou Lindsay Kemp Company (Concha Busto production), spolupáce s Leine & Roebana, Městským Divadlem Brno či Národním Divadlem Brno (Dafne, 2011).

Byl zakladatelem a šéfredaktorem českého kytarového časopisu Kytara a pravidelně přispívá i do dalších hudebních periodik. Intenzivně se také věnuje ediční a badatelské činnosti v oblasti staré hudby. Jako hudební redaktor působil v několika vydavatelstvích (např. Bärenreiter).

Jan Čižmář vyučuje hru na loutnu na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katowicích v Polsku a na Akademii staré hudby při FF MU v Brně. Pravidelně též vyučuje na kurzech ve Slovinsku, v Holandsku a na letní škole staré hudby v Kelči a Holešově. Příležitostná přednášková a pedagogická činnost ho zavedla také do Velké Británie, USA, Slovinska, Singapuru a Holandska. V současné době je doktorandem v oboru staré hudby na Ústavu hudební vědy FF MU v Brně.Město: Brno

Oficiální prezentace

Copyright © 2011 ČESKÁ KYTARA s.r.o. Všechna práva vyhrazena.