Máte již svůj účet?

Přidat

Václav Veselý

Elektrofonická kytara
Sólisté

Václav Veselý

Od roku 1960 studoval hru na akordeon na LŠU, v roce 1964 vyhrál městské kolo akordeonové soutěže STM. Díky tomu byl vybrán v létě 1965 jako sólista na akordeon k výměnnému zájezdu do Velké Británie. V roce 1967 zahájil studium na Pražské konzervatoři u profesora Milana Bláhy. Pod jeho vedením vyhrál v roce 1969 Celostátní soutěž konzervatoří v Žilině a o rok později se umístil na pátém místě na světové soutěži Confédération Mondiale de l'Accordéon (CMA). Už při studiu se jeho druhým nástrojem stala elektrická kytara.

Se svým bratrem Jiřím Veselým vystupovali se svou skupinou. Po absolvování konzervatoře nastoupil v Armádním Uměleckém Souboru VN jako kytarista Jazzového a tanečního orchestru. S tímto orchestrem pravidelně nahrával v Plzeňském a Pražském rozhlase.

Od roku 1976 byl členem orchestru F. Havlíka v divalde Semafor. O rok později se stal členem souboru Kroky Františka Janečka, kde doprovázel J. Kratochvílovou a M. Davida. Stal se hlavním aranžérem a leaderem skupiny. V roce 1978 nastoupil do Country Beatu Jiřího Brabce jako hráč na kytaru, steel kytaru a aranžér.

V této době se stal vyhledávaným studiovým hráčem. V letech 1980 – 1982 byl členem skupiny ETC Vladimíra Mišíka. Před natáčením třetí desky ale došlo k zákazu činnosti kapely a k realizaci alba nedošlo. V letech 1983 – 1986 se účastnil nahrávek Karla Gotta, Evy Hurichové, Michala a Víta Tučného a jiných zpěváků. Na podzim 1985 se stal členem skupiny Framus 5 Michala Prokopa a na jaře 1986 se účastnil jako kytarista, aranžér a hudební režisér natáčení alba Nic ve zlým, nic v dobrým. Mezi roky 1987 – 1990 se účastnil koncertní činnosti a nahrávání s Vladimírem Mertou. V létě 1988 s ním vystoupil na festivalu v Roskilde. Dále spolupracoval s Dagmar Voňkovou a Jiřím Dědečkem. S ním natočil několik alb, např. Kouzlo noční samoty a Klejme píseň dokola.

V dalších letech se ale víc věnoval skládání a koncertování s vlastní skupinou Dobrohošť. Roku 1991 natočil první album skupiny Dobrohošť a téhož roku album Cesta tam a zase zpátky s Ivanem Hlasem. V letech 1992 – 1993 vystupoval v duu s houslistou Janem Hrubým ve Walesu, např. na festivalu v Pontardawu. Další léta byla naplněna především nahrávací, producentskou a aranžérskou činností. V roce 1993 nahrál se skupinou Dobrohošť vlastní scénickou hudbu k baletu Střepy růže. V roce 1995 se svou nově vzniklou skupinou Irish Dew nahrál a vyprodukoval album Balady s bratry Nedvědovými. O dva roky později nahrál se skupinou Irish Dew album Závist a sólove album Jana Nedvěda Honza.

Od roku 1998 až do současnosti se věnuje souvisle pedagogické činnosti, vytváří vlastní metodu výuky a vlastní kytarovou školu. Roku 2003 se zúčastnil mezinárodního workshopu v Senegalském Dakaru a seznámil se se dvěma výbornými muzikanty Laminem Kouyatem a Wallym Toureem, kteří později spolunahráli druhé album Irish Dew Šance (2005).

V současnosti připravuje druhé album skupiny Dobrohošť, třetí album skupiny Irish Dew, věnuje se pedagogické činnosti a pořádá kytarové semináře. Vyučuje na Mezinárodní konzervatoři v Praze.Region: Hlavní město Praha

Copyright © 2011 ČESKÁ KYTARA s.r.o. Všechna práva vyhrazena.