Máte již svůj účet?

Přidat

Vladislav Bláha

Klasická kytara a staré nástroje
Sólisté
Vladislav Bláha

doc. Mgr. Vladislav Bláha, ArtD.
*
22. srpna 1957

český klasický kytarista, hudební organizátor a hudební pedagog, zakladatel a vůdčí osobnost Mezinárodního kytarového festivalu a kurzů Brno

Studium:
Brněnská konzervatoř – pedagog Arnošt Sádlík
Hochschule für Musik Franz Liszt in Weimar
– pedagog Roland Zimmer
doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě
účast na mistrovských kursech u Costase Cotsiolise a Abela Carlevara
Na základě stipendia The British Council studium u Gordona Crosskeyho na Royal Northern College of Music v Manchesteru a Johna W. Duarteho v Londýně.

Ocenění:
první cena – Mezinárodní soutěž ve Volos, Řecko
první cena – Mezinárodní soutěž v Markneukirchenu, Německo
první cena – Mezinárodní soutěž
v Esztergomu, Maďarsko
první cena – Mezinárodní soutěž v Kutné Hoře, Česká republika
třetí cena – Mezinárodní kytarová soutěž Radio France v Paříži, Francie

Nyní pedagogicky působí:
Brněnská konzervatoř
Janáčkova akademie múzických umění v Brně

Koncertuje sólově i jako sólista s orchestrem v předních koncertních sálech ve významných městech, např. Londýn, Tokyo, Řím, Paříž, Berlín, New York, Jakkarta, Havana, Lima, Caracas, Buenos Aires, Los Angeles, Chicago, Miami, Dallas, Vídeň, Zurich, Brussel, Moskva, Valencie, Saigon, Hanoj - celkem v 34 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a USA (7 turné), kde mj. obdržel Čestné občanství města Dallas.

Odborné kritiky v tisku oceňují jeho bohatství hudebního výrazu, vynikající virtuositu, brilanci a čistotu hry. Jeho repertoár obsahuje významné kytarové skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr A. Vivaldiho, K. Kohouta, F. Carulliho, M. M. Ponceho, J. Rodriga a koncertu A. Tučapského, který mu byl věnován. 27 skladatelů z 16 zemí bylo uměním Vladislava Bláhy inspirováno k nové tvorbě a věnovalo mu své skladby, např. J. W. Duarte, J. Morel, J. Cardosso, N. Koshkin, F. Kleynjans, M. Tesař, A. Tučapský, M. Štědroň ad. Vede edice kytarových not v Německu a v USA.

Je předsedou České kytarové společnosti o.s., často bývá členem porot mezinárodních soutěží, vede mistrovské kursy, je vedoucím vzdělávacího programu Kytarové soboty pro pedagogy ZUŠ probíhajícího na Brněnské konzervatoři.

Nahrál devět samostatných CD a jako sólista se na nahrání dalších šesti CD podílel. Uskutečnil řadu nahrávek pro rozhlas a televizi řady zemí / ČR, USA, Německo, Rusko, Rumunsko, Bělorusko…

 Region: Jihomoravský kraj

Oficiální prezentace

Copyright © 2011 ČESKÁ KYTARA s.r.o. Všechna práva vyhrazena.